Po ilgos ir tamsios žiemos daugelis iš mūsų džiaugiamės ilgėjančiomis dienomis ir šiltėjančiu oru. Tačiau kartu su pavasariu dažnai ateina ir nemalonus palydovas – sezoninis nuovargis, kuris pasireiškia energijos stoka, mieguistumu ir susilpnėjusiu imunitetu. Šių simptomų priežastis dažnai slypi organizmo vitaminų ir mineralų trūkume, kuris susidaro per žiemą, kai mūsų racionas tampa vienpusiškesnis, o natūralaus saulės šviesos kiekis – minimalus.
Kodėl pavasarį jaučiamės pavargę?
Žiemos mėnesiais mūsų organizmas patiria tam tikrą stresą – trumpesnės dienos ir mažesnis saulės šviesos kiekis sutrikdo natūralų cirkadinį ritmą, sumažėja vitamino D gamyba. Be to, šaltuoju metų laiku dažnai renkamės kaloringesnius, bet ne visuomet maistinėmis medžiagomis turtingus patiekalus. Visa tai ilgainiui gali sukelti vitaminų ir mineralų disbalansą, kuris tampa ypač jaučiamas pavasarį.
Pasak mitybos specialistų, šiuo laikotarpiu organizmas ypač stokoja kelių esminių mikroelementų, kurie tiesiogiai veikia mūsų energijos lygį ir imuniteto funkcijas.
Pagrindiniai vitaminai, kurių trūksta pavasarį
Vitaminas D
Vitaminas D dažnai vadinamas „saulės vitaminu”, nes didžiąją jo dalį organizmas pasigamina veikiant saulės spinduliams. Žiemą, kai saulės šviesos kiekis minimalus, daugelis žmonių susiduria su šio vitamino trūkumu. Tyrimai rodo, kad vitamino D stoka tiesiogiai siejama su nuovargiu, raumenų silpnumu ir padidėjusiu imlumu infekcijoms.
Kur rasti: riebios žuvys (lašiša, skumbrė), kiaušinių tryniai, grybai. Tačiau vien maisto produktais dažnai nepavyksta užtikrinti pakankamo kiekio, todėl pavasarį rekomenduojama papildyti racioną vitamino D preparatais, prieš tai pasikonsultavus su gydytoju.
B grupės vitaminai
B grupės vitaminai vaidina svarbų vaidmenį energijos gamybos procesuose ir nervų sistemos veikloje. B12, B6 ir B1 vitaminų trūkumas gali sukelti nuovargį, dirglumą ir koncentracijos sutrikimus.
Kur rasti: pilno grūdo produktai, ankštiniai, mėsa, pieno produktai, žalios lapinės daržovės. Vegetarams ir veganams ypač svarbu atkreipti dėmesį į B12 vitamino kiekį.
Vitaminas C
Nors vitaminas C dažnai siejamas su peršalimo ligų prevencija, jis taip pat būtinas kolageno sintezei, geležies įsisavinimui ir antioksidacinei apsaugai. Šio vitamino trūkumas gali pasireikšti ne tik susilpnėjusiu imunitetu, bet ir padidėjusiu nuovargiu bei lėtesniu žaizdų gyjimu.
Kur rasti: citrusiniai vaisiai, kiviai, braškės, paprikos, lapinės daržovės. Nors šviežių vaisių ir daržovių pasiūla pavasarį gerėja, po žiemos sandėliavimo juose vitamino C kiekis gali būti sumažėjęs.
Geležis
Nors tai ne vitaminas, o mineralas, geležies trūkumas yra viena dažniausių nuovargio priežasčių, ypač tarp moterų. Geležis būtina hemoglobino, kuris perneša deguonį į visus organus ir audinius, gamybai.
Kur rasti: raudona mėsa, ankštiniai, špinatai, moliūgų sėklos. Geležies įsisavinimą pagerina kartu vartojamas vitaminas C.
Kaip papildyti trūkstamų medžiagų atsargas?
Subalansuota mityba yra pagrindinis būdas užtikrinti pakankamą vitaminų ir mineralų kiekį organizme. Į savo racioną įtraukite kuo daugiau sezoninių vaisių ir daržovių, ypač žalių lapinių. Neužmirškite baltymų šaltinių, ypač žuvies, kuri turtinga ne tik vitaminu D, bet ir omega-3 riebalų rūgštimis.
Jei jaučiate nuolatinį nuovargį, apatiją ar dažnai sergate, verta apsilankyti pas gydytoją ir atlikti kraujo tyrimus, kurie parodys, kurių medžiagų jūsų organizmui trūksta labiausiai. Remiantis rezultatais, specialistas galės rekomenduoti individualiai pritaikytus vitaminų kompleksus ar maisto papildus.
Nepaisant prekybos centrų lentynose siūlomų įvairių papildų gausos, svarbu atminti, kad ne visi produktai yra vienodai kokybiški ir tinkami kiekvienam. Rinkitės patikimų gamintojų produkciją, atkreipkite dėmesį į sudėtį ir dozuotes.
Natūralūs energijos šaltiniai
Be vitaminų papildų, yra ir kitų būdų, kaip pakelti energijos lygį pavasarį:
- Reguliari fizinė veikla – net ir nedidelis fizinis aktyvumas gali reikšmingai pagerinti nuotaiką ir energijos lygį.
- Pakankamas vandens kiekis – dehidratacija dažnai sukelia nuovargį ir sumažina koncentraciją.
- Kokybiškas miegas – stenkitės laikytis reguliaraus miego režimo, miegokite gerai vėdinamoje patalpoje.
- Streso valdymas – praktikuokite atsipalaidavimo technikas, skirkite laiko mėgstamiems užsiėmimams.
Pavasarinis nuovargis ir imuniteto susilpnėjimas – laikinas reiškinys, kurį galima sėkmingai įveikti atsakingai rūpinantis savimi. Klausykite savo kūno signalų, teikite pirmenybę subalansuotai mitybai ir, reikalui esant, papildykite savo mitybą trūkstamais vitaminais. Taip ne tik lengviau įveiksite pereinamąjį sezoną, bet ir sukursite tvirtą pagrindą aktyviai ir energingai vasarai.