Nėštumo laikotarpis yra ypatingas ir, dažniausiai, džiaugsmingas laikas moterims. Tačiau šis laikotarpis taip pat reikalauja atsakingumo ir atsargumo. Kūdikio laukimas gali būti kupinas emocijų, tačiau kartu su jomis ateina ir tam tikri pokyčiai, kuriuos būtina priimti. Kai kurie įpročiai, veiklos ar net paprasti kasdieniai veiksmai gali turėti neigiamą poveikį tiek moters sveikatai, tiek vaisiaus vystymuisi. Tad, kad nėštumas būtų kuo sveikesnis ir saugesnis, svarbu žinoti, ko negalima daryti šiuo laikotarpiu. Patarimus skaitykite žemiau, o taip pat nepamirškite, jog geriausiai patars Jūsų ginekologas Vilniuje ar tame mieste, kuriame lankotės.
1. Nekontroliuojamai vartoti vaistus
Vienas svarbiausių dalykų, apie kuriuos reikia galvoti nėštumo metu, yra vaistų vartojimas. Nėštumo laikotarpiu daugelis vaistų gali neigiamai paveikti vaisiaus vystymąsi, ypač per pirmąjį trimestrą, kai kūdikio organai tik formuojasi. Todėl prieš pradėdamos vartoti bet kokius vaistus, būtinai pasitarkite su gydytoju. Kai kurios vaistų grupės gali turėti ilgalaikį poveikį kūdikiui, todėl svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų ir vengti savarankiško gydymosi. Ginekologo konsultacija Vilniuje padės Jums jaustis ramiau ir gauti atsakymus į klausimus susijusius su nėštumu, tačiau dėl kai kurių vaistų vartojimo gali tekti apsilankyti pas kitą gydytoją specialistą, pvz. dėl antidepresantų – pas psichiatrą, hormoninių vaistų – pas endokrinologą ir pan.
2. Per didelis fizinis krūvis ir intensyvios treniruotės
Nors lengvas fizinis aktyvumas yra naudingas nėštumo metu, intensyvios sporto treniruotės, ypač tos, kurios apima didelį fizinį krūvį, gali kelti pavojų tiek moters, tiek vaisiaus sveikatai. Ypač reikėtų vengti sporto šakų, kuriose yra aukštas kritimo, traumų arba pertempimo pavojus, pavyzdžiui, greito bėgimo, alpinizmo, bėgimo per kliūtis, sunkių svorių kilnojimo ir t.t. Ilgas stovėjimas ar sėdėjimas taip pat gali sukelti kraujo stazę ir prastą kraujotaką, todėl svarbu reguliariai keisti pozicijas ir atlikti lengvas mankštas.
3. Vengti saulės vonių ir ilgalaikio buvimo saulėje
Per daug saulės spindulių gali ne tik pakenkti odai, bet ir sukelti dehidrataciją. Nėštumo metu moters kūnas jautriau reaguoja į saulės spindulius, todėl gali atsirasti pigmentinių dėmių ar odos sudirginimų. Ilgas buvimas tiesioginėje saulėje arba apsilankymai soliariumuose turėtų būti ribojami. Svarbu užtikrinti, kad odą saugotumėte nuo UV spindulių, naudodami apsauginį kremą, dengiantį drabužius ir galvos apdangalą.
4. Vengti streso ir per didelio nerimo
Stresas nėštumo metu yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl gali sutrikti moters sveikata. Ilgalaikis stresas gali neigiamai paveikti kraujo spaudimą, hormonų balansą, o taip pat sukelti priešlaikinį gimdymą. Nors visi streso šaltiniai negali būti visiškai pašalinti, svarbu imtis priemonių juos valdyti. Rekomenduojama užsiimti atpalaiduojančiomis veiklomis, tokiomis kaip meditacija, joga, gilūs kvėpavimo pratimai, plaukimas ar paprasčiausiai daugiau laiko skiriant poilsiui.
5. Vengti tam tikrų maisto produktų
Nėštumo metu kai kurie maisto produktai gali kelti riziką tiek motinai, tiek kūdikiui. Tai apima žalius arba nevirtus kiaušinius, žuvį su dideliu gyvsidabrio kiekiu (pvz., tuną, ryklius), nepasterizuotą pieną ir jo produktus, o taip pat perdirbtus maisto produktus, kuriuose gausu natrio, konservantų ir transriebalų. Gali atsirasti rizika užsikrėsti bakterijomis, toksinais arba susidaryti sveikatos sutrikimų, tokių kaip gestacinis diabetas ar hipertenzija. Geriausia laikytis subalansuotos ir natūralios mitybos, daugiausia naudojant šviežius produktus.
6. Vengti alkoholio ir nikotino
Alkoholis ir nikotinas yra didžiausi vaisiaus vystymosi priešai. Alkoholio vartojimas nėštumo metu gali sukelti fetalio alkoholio sindromą (FAS), kuris sukelia ilgalaikius protinius ir fizinius sutrikimus kūdikiui. Nikotinas ne tik susiaurina kraujagysles, bet ir gali apriboti deguonies tiekimą vaisiui, todėl labai svarbu visiškai atsisakyti rūkyti ir vartoti alkoholį.
7. Vengti stiprių kvapų ir cheminių medžiagų
Nėštumo metu moterų uoslė tampa itin jautri, todėl įprasti kvapai, kurie anksčiau nesukeldavo jokio diskomforto, gali tapti nepakeliami. Cheminės medžiagos, pavyzdžiui, valikliai, dažai, kvepalai, aštrūs kvapai (pvz., valymo priemonės) gali sukelti pykinimą, galvos skausmus ir netgi sukelti vaisiaus vystymosi sutrikimų. Patartina riboti tokių medžiagų vartojimą ir stengtis naudoti natūralias priemones.
8. Vengti per didelio karščio
Viena iš dažniausiai pasitaikančių klaidų nėštumo metu yra per didelis karštis – tiek per ilgas buvimas karštoje vonioje, tiek lankymasis saunoje. Per didelė temperatūra gali sukelti kraujotakos problemas ir netgi priešlaikinį gimdymą. Pirmąjį trimestrą, kai vaisius dar labai jautrus, reikėtų vengti per aukštos temperatūros, kad nesukeltumėte nėštumui pavojingų komplikacijų.
9. Nekontroliuojamai eksperimentuoti su dieta
Nėštumo metu moters kūnas patiria daugybę pokyčių, ir tinkama mityba yra esminė tiek jos, tiek kūdikio sveikatai. Klasikinės dietos, pavyzdžiui, griežtas kalorijų ribojimas, nevalgymas ar ypač riebių ir saldžių produktų vartojimas, gali sukelti didelį svorio priaugimą ar net tam tikrų svarbių maistinių medžiagų trūkumą. Nėštumo metu rekomenduojama laikytis subalansuotos mitybos, kurioje yra pakankamai baltymų, vitaminų ir mineralų, reikalingų vaisiaus vystymuisi.
Nėštumo laikotarpis yra nuostabus, tačiau reikalauja ypatingo atsargumo ir atsakomybės. Dėl pokyčių, kurie vyksta tiek moters kūne, tiek emocinėje būsenoje, būtina rūpintis savo sveikata ir laikytis tam tikrų atsargumo priemonių. Vengiant žalingų veiklų ir maisto produktų, taip pat išlaikant sveiką gyvenimo būdą, nėštumas gali būti saugus ir malonus. Jei kyla abejonių dėl tam tikrų veiksmų ar įpročių, visada geriausia pasitarti su gydytoju ir gauti individualias rekomendacijas. Gydytojas ginekologas Vilniuje (ar kitame Jūsų mieste) visada patars ir rekomenduos tai, kad geriausiai Jums tinka.